Akcja: deregulacja. Skutki niebezpieczne.

W 2013 roku prace nad tzw. deregulacją będą dalej kontynuowane: dla rynku turystycznego oznacza to bezpośrednio, że zniesione zostaną całkowicie wymagania do wykonywania zawodu pilota i przewodnika wycieczek.

WIĘCEJ: DEREGULACJA - piszemy o tym / PilociWycieczek.pl

"Lista Gowina - akcja deregulacja, czyli wiele hałasu o nic" Polityka nr 2850

„Lista Gowina – akcja deregulacja, czyli wiele hałasu o nic” Polityka nr 2850

POLITYKA: Głośna akcja deregulacji zawodów, choć robiona pod hasłami wolności i walki z biurokracją, coraz bardziej wygląda na projekt polityczno-propagandowy, którego realne skutki będą albo obojętne, albo niebezpieczne.

Tak w artykule „Lista Gowina” pisał w marcu 2012 roku, u progu prac nad deregulacją, publicysta tygodnika Polityka – Marek Henzler.  Od tego czasu środowisko turystyczne podnosiło wiele argumentów przeciw, choć i głośne również były o wiele mniej liczne głosy ‚za’. Rząd jednak z determinacją obstaje przy projekcie zmian dotyczącym kilkudziesięciu zawodów. Zmiany te mają zdaniem premiera i forsującego reformę ministra sprawiedliwości ograniczyć bariery wejścia do tych zawodów:

GAZETA WYBORCZA: „Celem nie jest obniżanie standardu usług, ale likwidacja chorego systemu” – podkreślał premier Donald Tusk. Dodawał, że dziś osoby chcące wykonywać takie profesje napotykają poważne przeszkody i mimo zdobycia wykształcenia, muszą często przechodzić wieloletnie procedury.

Ponad 80% pilotów powiedziało NIE wobec deregulacji

Jak pokazuje przykład wewnętrznej sondy przeprowadzonej na naszym profilu Piloci Wycieczek-grono na Facebooku, głosy środowiska pilockiego wcale równo podzielone nie były:

Czy deregulacja w polskiej branży turystycznej to dobry pomysł

Czy deregulacja w polskiej branży turystycznej to dobry pomysł?

W naszej sondzie w której wzięło udział ponad 900 osób, 737 z nich wypowiedziało się przeciw. Do dyskusji na ten temat będziemy wracać w kolejnych artykułach.

POLITYKA: Deregulacja w wydaniu ministra Gowina – w przypadku wielu zawodów – nie polega na ograniczeniu w nich barier korporacyjnych (czemu należałoby przyklasnąć), lecz na całkowitym niekiedy zniesieniu wymogu posiadania minimalnej wiedzy, wykształcenia i praktyki.

Głos pilotów odnośnie deregulacji był słyszany słabiej niż wyraźny protest środowisk przewodnickich. Potencjalny rezultat reformy deregulacyjnej dla przewodników publicysta tygodnika „Polityka” Marek Henzler podsumowuje następująco:

POLITYKA: Deregulacja zawodu przewodnika i pilota obniży ceny ich usług, a organizacje turystyczne (prywatnych organizatorów szkoleń także) pozbawi wpływów ze szkolenia nowych przewodnickich kadr. Potrzeba będzie sporo czasu na to, by wolny rynek wyłonił rzeczywiście dobrych i zarazem „tanich” przewodników i pilotów. Na razie całe ryzyko zostaje po stronie turystów, bo jakość tej usługi można ocenić dopiero po fakcie.

Nasza ocena: zmiana radykalna, po której przez najbliższe lata na turystycznym rynku może być spore zamieszanie, wzrost agresywnej konkurencji i niechęci do korzystania z przewodników w ogóle. Więcej LISTA GOWINA

Za i przeciw

Przypominając o społecznym poparciu dla deregulacji przywoływane są wyniki badania opinii społecznej CBOS:

GAZETA WYBORCZA: Za deregulacją opowiada się 65 proc. respondentów CBOS – głównie młodzi ludzie. Przeciwnego zdania jest 17 proc. respondentów, a 18 proc. nie ma opinii. WIĘCEJ:  Rok 2013 – ciąg dalszy prac nad deregulacją

Jak będzie wyglądać rzeczywistość turystyczna bez koniecznych kursów, wymagań przygotowania na starcie, bez obowiązkowych licencji i egzaminów? Czy na pewno ich nie będzie i czy osoba, która nie pracuje w biurze lub nie jest znana przez organizatora wyjazdu bez żadnego przeszkolenia dostanie pod swoją  opiekę klientów? Czy takim młodym osobom będzie łatwiej dostać pracę, o którą już teraz wcale nie jest łatwo przy i tak wielu osobach legitymujących się ukończonymi państwowymi egzaminami? Z pewnością nie. A całość poza złymi efektami w turystyce, jak np. przez obniżenie jakości usług i zwiększenie się szarej strefy (praca bez rachunków jest tańsza), braku obowiązku zatrudniania pilotów i przewodników przez organizatorów – może się okazać PR’ową wydmuszką polityczną pod dyktando sondaży poparcia.

7 responses to “Akcja: deregulacja. Skutki niebezpieczne.

  1. Pingback: III Ogólnopolskie Forum Przewodników Turystycznych – Katowice 8-10.II.2013 | PilociWycieczek.pl·

  2. Pingback: Deregulacja zawodu pilota wycieczek i przewodnika – z przymrużeniem oka | PilociWycieczek.pl·

  3. Pingback: Deregulacja – rynek przewodników i pilotów turystycznych w Polsce bez kontroli prawnej | PilociWycieczek.pl·

  4. Potrzeba kilku zdarzeń nieszczęśc a nawet może kilku śmierci podczas imprez turystycznych oraz przypadkow molestowania, schizofrenii wsrod pseudopilotow i pseudoprzewodnikow aby Politycy podpisujacy sie pod deregulacja zrozumieli jaka krzywde robia całej społecznoscio. Tylko pytanie do tych polityków zali łatwo im bedzie zyć ze swiadomoscia odpowiedzialnosci za to co zrobili. Może nieszczesci dotknie ktoregos z nich czego im nie zycze ale to mozliwe. Pan Gowin to filozof i politykier polityk szkodnik u ktorego dominuje glupota buta zarozumiałosc i nieposzanoweqanie blizniego. Boże chroń Nas przed takimi politykierami bez względu z jakiej opcji politycznej sie wywodzą

  5. Pingback: Czy deregulacja zawodu pilota i przewodnika poprawi sytuację w turystyce? | PilociWycieczek.pl·

  6. Pingback: Blog PIT Wielkopolska: rozmowa o deregulacji pilotów i przewodników | PilociWycieczek.pl·

  7. Pingback: Odpowiedź na deregulację – co w turystyce powinniśmy zrobić! Tezy na Forum Pilotażu i Przewodnictwa. | PilociWycieczek.pl·

Możliwość komentowania jest wyłączona.