Kiedy wynajęcie przewodnika jest najlepszym wyborem / PETER GREENBERG

Peter Greenberg -sława amerykańskigo dziennikarstwa podróżniczego

Tłumaczenie z: When is Hiring a Tour Guide the Right Travel Choice? ze strony PeterGreenberg.com

Kiedy najlepiej wynająć przewodnika?

Przygotowujesz się do podróży. Wszystko przegooglowane i nadal pozostaje niepewność, czy twoje wybory są najlepsze, najbardziej interesujące lub czy uwzględniasz najwłaściwsze miejsca biorąc pod uwagę Twój czas i budżet wyjazdu. Masz powoli gotową listę tego co chcesz zobaczyć, ale to staje się przytłaczające. Brzmi to znajomo?

Poznanie kogoś takiego, jak lokalny przewodnik, który ma rozległą wiedzę na temat okolicy, ludzi i historii może być wielką zaletą i może pozwolić na poznanie obcego kraju podczas podróży. Może pozwolić na spojrzenie od środka, z perspektywy lokalnej kultury.

Decyzja o wynajęciu przewodnika może być oparta na kilku czynnikach: co masz nadzieję uzyskać dzięki podróży, jaki masz budżet i ile czasu będziesz mieć.

Jeśli masz mało czasu, a chcesz najlepiej poznać i doświadczyć poznawane miejsce.

Czasami jesteśmy zbyt ambitni i próbujemy przeładować nasz program planując zbyt wiele punktów podczas jednej podróży. Miasta na małej mapie mogą wyglądać nieodległe, gdy w rzeczywistości transfer między nimi zabiera dużo czasu, do tego dochodzą bagaże, i konieczność oczekiwania w trakcie przemieszczania się z punktu A do B. Po przyjeździe do drugiego miasta uświadamiasz sobie, że pozostaje niewiele czasu, a tak wiele jest do zobaczenia – wtedy przydaje się lokalny przewodnik. Może nam pokazać dokładnie to, czego chcemy, bez kłopotów z gubieniem się (chociaż i w tym czasem tkwi radość podróżowania dla niektórych z nas) czy z omijaniem najważniejszych punktów.

Gdy bariera językowa jest rzeczywiście barierą

Przewodnik może być łącznikiem między tobą a ulicznymi sprzedawcami, miejscowymi ludźmi i wszystkim innym co wspaniałe, co możesz i chcesz doświadczyć podczas podróży. Znajomość języka może pomóc w przemieszczaniu się pomiędzy wieloma punktami zaplanowanymi na trasie, pomaga uniknąć frustracji z wprowadzenia w błąd przez pytane osoby, co też często się może zdarzyć podczas podróży zagranicznej.

Podczas wizyt w niebezpiecznych i chaotycznych miejscach

Znajomość lokalnego języka, drogi, transportu, zwyczajów i kultury w niektórych miejscach może być zbawienna. Miejscowy przewodnik może pomóc przedostać się przez miejsca, które w przeciwnym razie byłyby pułapką dla naiwnych turystów.

Kiedy przyjeżdżasz gdzieś na dłużej

Często, aby zdobyć rozeznanie w nowym miejscu na początku podróży, przewodnik turystyczny pomoże nam przygotować się do ich lepszego poznania, może wskazać ci miejsca które zechcesz odwiedzić i pomóc ominąć te, na które szkoda czasu później w trakcie zwiedzania na własną rękę.

Kiedy poszukujesz przygód

Przewodnicy często mogą udzielić bezcennych porad, które mogą uratować nam życie podczas wyjazdów przygodowych, zwłaszcza jeśli są miejscowi i dobrze obeznani w miejscowych warunkach. Chociaż wzbudziło to ostatnio kontrowersje, obsługa Szerpów np. wokół Mt. Everest jako przewodników-ekspertów stała się teraz obowiązkowa za sprawą decyzji rządu Nepalu w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wspinaczy podczas ich wędrówki w góry.

Podczas wizyt w popularnych miejscach

Podczas wizyty np. w Atenach, możesz wpaść na ten sam pomysł, co i miliony innych turystów zamierzających wspiąć się na Akropol i do Świątyni Zeusa. Przewodnik turystyczny będzie wiedział, jak się poruszać w tłumie w tym terenie i będzie znał najodpowiedniejsze pory dnia, by odwiedzić wybrane atrakcje.

Kiedy jesteś na wakacjach i chcesz się zrelaksować przez cały czas

Jeśli nie masz ochoty na wysiłek, którego wymaga niezbędne zaplanowanie zwiedzania wszystkich miejsc wartych zobaczenia, wynajęcie lokalnego przewodnika może zaoszczędzić i czas i niepotrzebny stres związany z przygotowaniami zwiedzania i z poznawaniem wartych zobaczenia okolicznych miejsc.

Kiedy przewodnik staje się ciężarem

Dobry przewodnik jest niezastąpionym atutem podróży, zły przewodnik może być ciężarem. Kiedy decydujesz się na skorzystanie z usług przewodnika zakładasz, że jesteś w dobrych rękach. Jednakże, istnieje wiele przypadków przewodników, którzy biorą w łapówki od miejsc do których nas kierują. W niektórych przypadkach nieuczciwie możemy być przyprowadzeni do drogich restauracji, sklepów i sprzedawców, niż może podwoić lub nawet potroić nasze koszty podróży. Nie ingeruj w każdy wybór, ale wiedz, że masz pełne prawo zdecydować, że nie chcesz iść gdzieś, albo możesz zawsze poprosić o alternatywę. Jeżeli przewodnik jest zbyt natarczywe namawiając nas na konkretne miejsca, uważaj – niech to będzie sygnał ostrzegawczy.

Jak wynająć przewodnika

Jest wiele kwestii do rozważenia zanim wynajmiesz profesjonalnego przewodnika. Przede wszystkim najlepiej by był nim ktoś z odwiedzanego przez nas obszaru, kto naprawdę lubi to miejsce i tam mieszka. Jak znaleźć taką osobę?

Hotele często mają sprawdzone grono specjalistów, których mogą polecić. Często planują wycieczki grupowe dla turystów i mogą zorganizować bezpieczne zwiedzanie. Jeśli szukasz przewodnika z konkretnymi umiejętnościami np. do trekkingu, do poznania lokalnej historii i sztuki, czy też do nurkowania – również lokalne wyspecjalizowane biuro podróży ma częśto szeroką bazę danych przewodników.

Ale nie spiesz się z decyzją. Etatowy podróżnik i obieżyświat – Courtney Crockett sugeruje, by zawsze jeśli tylko istnieje taka możliwość: spotkać się z przewodnikiem wcześniej, . Po przybyciu w nowe miejsce, przed dalszą podróżą spotkaj się ze swoim potencjalnym przewodnikiem na kawę i przeprowadź krótki wywiad.

Porady

Oto kilka wskazówek, o co warto zapytać:

– poznaj tempo zwiedzania, trasę i jej warunki oraz upewnij się, że cena zawiera przejazd i np. koszty paliwa;

– ustal harmonogram podróży i uprzedź co cię interesuje lub nie poza uzgodnionym planem;
– dowiedz się czy przewodnik pracuje samodzielnie lub czy ktoś ma dołączyć do was na trasie (jest to szczególnie ważne dla osób podróżujących indywidualnie).

Jeśli nie masz czasu, aby spotkać się z taką osobą wcześniej, zrób jak największy wywiad wcześniej w internecie i prosząc o porady osoby znające docelowy teren. Jako dodatkowy środek ostrożności, możesz zawsze umówić się z kimś innym, komu ufasz by udać się razem na wycieczkę z przewodnikiem.

Last, but not least należy omówić cel podróży z rodziną i przyjaciółmi, sprawdzić np. za pomocą mediów społecznościowych i innych zasobów internetowych w celu uzyskania rekomendacji. Marketing szeptany i doświadczenia innych, to rzeczy które warto uwzględnić przygotowując się z wyprzedzeniem do podróży.

Z serii książek „The Travel Detective”
tłumaczenie: Piotr Kruczek / źródło: PeterGreenberg.com

4 responses to “Kiedy wynajęcie przewodnika jest najlepszym wyborem / PETER GREENBERG

  1. Taka „sława” a zapomniała o najważniejszym powodzie wynajęcia przewodnika – czyli „BO USTAWA TAK PRZEWIDUJE?” Natychmiast odebrać mu licencję na tę „sławę”!

  2. Człowiecze, przeczytaj ustawę najpierw, a potem zabieraj zdanie, bo piszesz deprecjonujące bzdury.

    • Znam ustawę jak też wciąż obowiązujące do niej rozporządzenie nakładające przymus na korzystanie z lokalnego przewodnika w określonych miastach Polski. Jak widać autor, poruszający się w normalnym i wolnym świecie nawet nie przewidział że może być coś takiego jak nakaz opłacenia figuranta, chociaż nie jest do niczego potrzebny.

Możliwość komentowania jest wyłączona.