Wycieczki za darmo!? „Free walking tours”! Bezpłatni przewodnicy?

WIĘCEJ: DEREGULACJA - piszemy o tym / PilociWycieczek.pl
wycieczki za darmo

Gazeta.pl PODRÓŻE: Z przewodnikiem za darmo! Tak można zwiedzić niejedną europejską stolicę

Tytuł zachęcający: „z przewodnikiem [oprowadzającym] Cię za darmo”, „wycieczki za nic”, „bezpłatni przewodnicy”! Ale czy na pewno?

Zawodowi przewodnicy o „free walking”

Martin:

„Oprowadzają „za darmo”, ale w czasie oprowadzania cały czas „żebrzą” o napiwki, bo od każdej osoby, która bierze udział w spacerze przewodnik musi zapłacić oplatę i tylko to, co mu zostaje jest jego zarobkiem… Przynajmniej tak jest w firmie Sandmann, która się jako „bezplatna” reklamuje w Berlinie… A przewodnicy to często studenci, którzy dopiero co przyjechali do miasta, wyuczyli sie na pamięć skryptu, a jak im sie zada dodatkowe pytanie, to opowiadają bzdury w stylu, że Hitler nadal żyje..”

Wojciech:

„Widziałem i słyszałem jak oprowadza taki „przewodnik” za darmo po Pradze. Katastrofa… no ale produkty czekoladopodobne nie są niejadalne a i dużo tańsze od prawdziwej czekolady”

Małgorzata [ w kontekście tzw. deregulacji czyli zniesienia obowiązku formalnego posiadania uprawnień przewodnickich, co ma podobno pozytywnie m.in. wpłynąć na rynek pracy dla młodych]  :

Brawo Gowin! Teraz młodzi mają pracę ….. za darmo. Brawo, brawo. Ostatnio spotkałam się z takim przypadkiem, który był zdziwiony, że podałam cenę za usługę. Chciał za darmo i jeszcze go podszkolić, bo w kilku miejscach Gdańska nie był. Brawo Gowin!”

FREE walking TOURs cannot afford to have boring tour guides as it is based only on donations!

Reklama jednej z polskich firm sugeruje: „FREE walking TOURS” nie może sobie pozwolić na nudnych przewodników, jako że bazuje tylko na datkach / napiwkach…

Na co odpowiada jedna z przewodniczek – Patrycja:

„FREE walking TOURs cannot afford to have boring tour guides as it is based only on donations”- O la, la czyli Ci przewodnicy, którym się normalnie płaci za oprowadzanie, mogą sobie pozwolić na zanudzanie grupy?”

Ile kosztuje FREE WALKING TOUR

Popularność usług oprowadzania pod hasłem „free” rośnie od kilku lat na całym świecie. I wraz z nią pojawia się częste pytanie jak wysoki powinien być napiwek? Domyślnym założeniem jest, że niegrzecznością byłoby potraktować takie zwiedzanie naprawdę jako bezpłatne! Skoro już ktoś poświęca swój czas aby oprowadzać  nas i coś tam nam opowiada i oczekuje napiwku z tego tytułu – to turyści pytają na forach „ile”:

Tripadvisor (2011 rok) [tłumaczenie] :

Pytanie: są dwie formy zwiedzania Paryża z przewodnikiem: płatne i niby „bezpłatne” – na których turyści są proszeni o napiwki (bo z nich się przewodnicy utrzymują). Pytanie – jaki jest właściwy/oczekiwany napiwek za „bezpłatne” zwiedzanie.

Odpowiedź: oni nie proszą o napiwki, ale mają nadzieję je otrzymać. Można by powiedzieć, że 5-10 EUR [od uczestnika] będzie w porządku.

Ideą na której bazują „bezpłatne wycieczki” jest wymiana – jak pisze autor artykułu Free tours by locals in Europe cities w serwisie SPOTTED BY LOCALS promującym poznawanie różnych miejsc w oparciu o wiedzę lokalnych przewodników:

Otrzymujesz wspaniałą wycieczkę i to ty decydujesz „czy” i „ile” chcesz za nią zapłacić w formie „tipa”. Bez przymusu i bez presji.

Rosnąca rola indywidualnego turysty

Liczba ofert „free walking tours” jest odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie poznawania miast w luźny sposób przez coraz większą liczbę  indywidualnych turystów. O wiele łatwiej zaufać firmie tworzącej wizerunek profesjonalnej organizacji zwiedzania niż – będącej w niektórych krajach – coraz większej grupie tzw. „fałszywych przewodników”. Szczególnie, że nachalna reklama „bezpłatnych spacerów” jest coraz bardziej widoczna.

Pozostaje tylko zwiedzającym życzyć by „żebrzący przewodnik” był profesjonalnym pasjonatem wciągającym w dane miejsce! Na pewno takich jest wielu, inaczej by free walking nie zdobywał popularności tylko hasłem „wolny od opłat [obowiązkowych]”

Jeśli chcesz skorzystać z FREE WALKING

Polecam blogowy wpis dość dobrze opisujący (w jęz. angielskim) temat zwiedzania za napiwki: „The Pros and Cons of Free Walking Tours”. Przytaczam z niego kilka sugestii dla zainteresowanych zwiedzaniem w formie free walking tours:

 • rozważając wszystkie wady i zalety takiej usługi przewodnickiej, na pewno jest ona „budget friendly”;
 • może czasem to być długie zwiedzanie, z którego w każdej chwili można się odłączyć z prośbą o powiadomienie o tym przewodnika „by ten się nie martwił, że kogoś zgubił”;
 • to nie będą raczej małe grupy, licząc nawet od 20 do 40 osób (opłata w ten sposób licząc średnio 5EUR od osoby sięgnie 200 EUR czyli będzie to stawka zbliżona do wynagrodzenia przewodnickiego obowiązującego na zachodzie Europy za podobny czas pracy);
 • nie jest to oferta dla prawdziwych miłośników historii z narracją często bardziej opartą o ciekawostki i „rozmyte fakty okraszone humorem” oczekiwanym przez większość odbiorców;
 • forma „free walking” pozwala poznać tylko podstawy, ogólne fakty przy oglądaniu obiektów głównie z daleka, z zewnątrz (wnętrza obiektów są już zarezerwowane jest dla autoryzowanych przewodników), więc jeśli coś nas naprawdę będzie interesowało, to dane miejsce będzie wymagało powrotu i poświęcenia więcej czasu (opłacenia wstępu);
 • wskazówka: by jak najwięcej czerpać z takiej grupowej formy zwiedzania, najlepiej znaleźć się w pobliżu przewodnika (bo z dala nie usłyszymy wszystkiego);
 • na pewno warto odpowiednim napiwkiem docenić przewodników, którzy rzeczywiście mają wiedzę i umiejętność jej przekazania i – co najważniejsze – potrafią autentycznie i zgodnie z prawdą odpowiedzieć wyczerpująco na nasze pytania (wielu z nich to prawdziwi fascynaci miejsc, po których oprowadzają).
Piotr Kruczek - zobacz kategorię: BLOG
@LINKEDIN / @FACEBOOK / @TWITTER / @GOLDENLINE / @GOOGLE+

4 responses to “Wycieczki za darmo!? „Free walking tours”! Bezpłatni przewodnicy?

 1. Moja znajoma się tym zajmuje w weekendy. Jestem pewna, że jest dobrym przewodnikiem i nie odwala fuszerki, ale mówiła, że z tymi napiwkami to u nas dosyć cienko

 2. Dzisiaj dostałam ofertę takiej pracy w Stambule. Nawet jeszcze do końca nie przeczytałam tej wiadomości, więc świetnie się składa, że tu trafiłam- teraz już wiem na czym to wszystko polega. Pozdrawiam!

  • coraz popularniejsza forma… niby za darmo, ale nie do końca – nie wyobrażam sobie nie zostawić choćby dwóch euro gdyby to był ktoś słaby, ale jednak się starał

 3. Moi znajomi prowadzą od kilku lat taką firmę w jednym z większych polskich miast i wszyscy są licencjowanymi przewodnikami z wielką pasją i nie mniejszą wiedzą i z tego co wiem, ciągle się doszkalają. Byłam na kilku różnych oferowanych przez nich wycieczkach i z mojej perspektywy ich oferta wypada korzystniej, niż opłaconych z góry przewodników – rzeczywiście dużo bardziej się starają! + przedstawiają wiedzę w taki sposób, że zostaje ona w głowie! A o napiwkach wspominają tylko na wstępie i na końcu oprowadzania. Takie jest moje doświadczenie, dlatego polecam FWT wszystkim znajomym podróżnikom, szczególnie backpackersom i couchsurferom. I z tego co mi wiadomo, na dobrze przygotowanych FWT z charyzmatycznymi przewodnikami można zarobić naprawdę sporo, często dużo więcej niż na opłacanych z góry wycieczkach (swoją drogą takie też oferują jako dodatkową gałąź działalności i są one dłuższe, tematyczne, bardziej szczegółowe i niektóre z opłaconymi biletami np. komunikacji miejskiej).

Możliwość komentowania jest wyłączona.