Śladami Harrego Pottera – aplikacja FOURSQUARE: na czym polega geolokalizacja

hogwarthFoursquare to jedna z najpopularniejszych i niekiedy naprawdę użytecznych aplikacji geolokalizacyjnych! Nie będę tu opisywał jej wszystkich funkcji, wad czy zalet, ani tego jak się zmienia i co obecnie oferuje. Polecę ją jednak na konkretnym przykładzie: ostatnio pojawiła się oferta pracy dla pilotów wycieczek „Londyn śladami Harrego Pottera” i szybko widziałem pytanie od kogoś (kto prawdopodobnie ją przyjął): „jakieś sugestie?”

Nie trzeba więcej szukać

Gdyby osoba, która na tę ofertę odpowiedziała znała Foursquare’ową listę Harry Potter & The Mayor Of Diagon Alley nie musiałaby się zastanawiać, ani szukać co, gdzie i jak. W tej aplikacji mobilnej (zrzut ekranu z mapą Londynu – na końcu artykułu) ma wszystko podane na tacy: nie tyle nawet samą stolicę brytyjską, ale łącznie 37 miejsc w całym Zjednoczonym Królestwie związanych z filmem inspirowanym przygodami tej bajkowej postaci.

Peron 9 i 3/4

Jakby ktoś nie wiedział skąd adepci nauk czarnoksięskich odjeżdżają do szkoły w Hogwarth, to już informuję – klikając na zdjęcie znajdziesz się na stronie Foursquare poświęconej temu miejscu, a niżej w moim artykule dowiesz się o jeszcze kilku innych ciekawostkach i faktach:

dziewiec

O co chodzi? Już wyjaśniam – cytując jeden ze znalezionych blogów o Harrym Potterze:

Peron 9 i 3/4 jest jednym z ciekawszych miejsce w świecie magii, stworzonym przez J.K. Rowling. Dlaczego? Po pierwsze – mugole nie mają do niego wstępu, nawet, jeśli przypadkiem wpadliby na barierkę. Po drugie – ciekawie zaprojektowane wejście. Po trzecie – stąd odjeżdżają pociągi do Hogwartu. Po czwarte – to właśnie tutaj uczniowie spotykają się po wakacjach i zaczynają się wspomnienia, pogaduszki o tym, jak spędziło się te dwa miesiące wolnego…
Umiejscowiony jest na King Cross – chyba najsłynniejszej stacji w Londynie.
Poza tym, poznało się tutaj wiele uczniów, zarówno wrogów, jak i najlepszych przyjaciół na całe życie.

I na tę stację, w konkretne miejsce, jak i w inne w Londynie (i nie tylko) łatwo trafić dzięki wspomnianej liście na Foursquare – otrzymując je podane na mapie, wraz ze zdjęciami i opisami (mniej i bardziej faktograficznymi) oraz z wieloma poradami użytkowników aplikacji. Na przykład:

Musisz się rozpędzić przed ścianą i… wbiec w nią! Bez obaw!

Najlepsze miejsce by zobaczyć Pottera i Ginny namiętnie przytulających się!

Wbieganie w ścianę nie jest jednak rekomendowane!

Dość zabawne zobaczyć ludzi stojących po to by zrobić to samo zdjęcie.

Sonda wśród nastolatków z 2011 roku wskazała, że grająca rolę przyjaciółki Pottera Hermione Granger jest najpopularniejszą fikcyjną postacią nadającą się na randkę z nastolatkiem [dod: latka jednak w rzeczywistości szybko lecą, bo w 2013 roku ta aktorka skończy już 34 lata]

Miejsce upamiętniające słynny film jest na dworcu tylko odniesieniem do książki, bo w rzeczywistości między peronem 9 a 10 nie ma żadnych ceglanych łuków, a sceny kręcone były między peronem 3 i 4.

Gdzie kręcono filmy o Harrym Potterze

Miejsc, które na wyspach brytyjskich związane były z fabułą książki jest wiele. Dzięki pracy miłośników małego czarodzieja również na Foursquare można dotrzeć do 37 rzeczywistych punktów, gdzie kręcone były sceny filmów o słynnym Harrym – kliknij na mapę poniżej (to zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Foursquare).

Z nich, w Londynie ja na przykład polecam Leadenhall Market, gdzie w wiktoriańskim otoczeniu reżyser filmu umieścił Dziurawy Kocioł czyli czarodziejski pub. Autorka książki umiejscowiła go przy londyńskiej ulicy Charing Cross Road, którą w filmie odegrał stary klimatyczny targ w City, gdzie dzisiaj mieszczą się bardziej realistyczne bary, puby i sklepiki. Przez jego tylne wyjście można było się dostać na ulicę Pokątną. Wystarczyło zastukać różdżką w trzecią cegłę na lewo nad śmietnikiem. A ta ulica Pokątna to bardzo ważna ulica wszystkich czarodziejów… bo to jedyne miejsce w Londynie, gdzie prowadzą oni swoje sklepy z magicznymi rzeczami.

Harry Potter

Dołącz do mnie na FOURSQUARE! Zapraszam też do przeczytania innego mojego artykułu o Londynie: 150 ciekawostek na 150-lecie urodzin londyńskiego metra

Piotr Kruczek - zobacz kategorię: BLOG
@LINKEDIN / @FACEBOOK / @TWITTER / @GOLDENLINE / @GOOGLE+

One response to “Śladami Harrego Pottera – aplikacja FOURSQUARE: na czym polega geolokalizacja

  1. Tak, to ja wzięłam tę imprezę, dostałam ją 3 dni przed wyjazdem więc szukałam SUGESTII.. Polecam stronę http://www.city-discovery.com/london_tours/search/Harry%20Potter?gclid=CI6e_7H61rgCFQJd3godcjcAag a jeśli sami wolicie poprowadzić grupę to: http://www.discovery-walks.com/london-walks/harry-potter-walk/ za darmo w pdf. Też jest ciekawa. Największą frajdą był jednak peron 9 3/4 ale chyba wiekszą Warner Bros Studio.. Fani Harrego Pottera absolutnie ZACHWYCENI..

Możliwość komentowania jest wyłączona.